Příprava stavby na realizaci litých potěrů je klíčovým krokem k dosažení kvalitní podlahy.
Nesprávná příprava může způsobit nerovnosti podlahy a nutnost dalšího vyrovnávání, které realizaci potěru velmi prodraží a zkomplikuje samotnou realizaci.
Zde je několik základních kroků, které byste měli dodržet:
1. Kontrola výšky
Zkontrolujte a změřte nerovnosti a spády podkladové konstrukce. Toto je zásadní pro určení, jaký typ vyrovnávací technologie použít, zda sypané směsi, deskové materiály nebo lité vyrovnávací hmoty. Jedná se o lokální nerovnosti nebo je podlaha ve spádu?
2. Vyrovnávací a tepelně izolační vrstva
Podklad by měl být co nejrovnější před samotnou aplikací potěru. Důležité je zajistit vodorovnou rovinu, aby bylo dosaženo konstantní tloušťky litého potěru. Jako vyrovnávací vrstvy mohou sloužit i tepelné nebo zvukové izolace.
Řešení lokálních a velkých nerovností
Menší nerovnosti (2-3 cm) se obvykle řeší podsypáním pískem, což však může vést k migraci písku při vibracích. Proto je vhodné míchat písek s cementem.
Větší nerovnosti a dorovnání spádů podlahy lze vyrovnat polystyrenovými deskami různých tlouštěk. Důležité je, aby desky byly správně poskládané a nevytvářely výškové skoky nebo nevyplněné dutiny, které by mohly litý potěr oslabit a vytvořit praskliny při větším zatížení.
Rozdíl je také v odlišném stlačení. U deskových izolací je rozdílně stlačení při 40 mm nebo při tloušťce 90 mm. Při nerovnoměrném sednutí dochází ke zlomení potěru. Pro tyto případy se používají lité potěry zvané pěnobetony. Tyto lité směsi vytvoří konstantně rovnoměrný a nestlačitelný podklad bez ohledu na to, jestli byly na základním podkladu nějaké nerovnosti.
3. Parotěsná zábrana
Jako parotěsnou zábranu je vhodné použít stavební neprodyšnou separační folii. Tato folie účinně zabrání protečení litého potěru. Kromě toho pod směsí vytvoří kluznou vrstvu. To má pozitivní efekt na možné kroucení cementových potěrů, které může vzniknout během nerovnoměrného smršťování na spodním a horním povrchu.
4. Dilatační spáry
Jedná se o úzký prostor mezi litým potěrem a stěnou. Dilatační spáry se často používají u spojů prvků z různých materiálů, které mají rozdílné vlastnosti. Jako například náchylnost ke smršťování nebo roztahování působením tepla.
Dilataci je možné provádět pomocí lišt nebo aplikací okrajové pásky (př. plastový profil).
6. Omítky
Před samotnou realizací litých potěrů je vhodné mít dokončené práce na omítkách. Snáze je možné potom připravit dilatační spáry a je možné předejít znečištění, které často realizace omítek způsobí. Zároveň předejdete vzniku možných prasklin při zatížení podlahy blízko stěn.
Se správnou přípravou před samotnou realizací litého potěru Vám samozřejmě rádi pomůžeme.
Neváhejte se na nás obrátit.